Ellipse dla kosmetyczek

Gabinety Ellipse

FAQ – Ellipse Light


Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów z użyciem systemu Ellipse Light.

 

USUWANIE NIEPOŻĄDANEGO OWŁOSIENIA

Na czym polega zabieg z użyciem systemu Ellipse?

ODPOWIEDŹ:
Widoczne światło generowane przez lampę błyskową jest wysyłane w kierunku owłosionego obszaru poprzez szklany pryzmat. Włosy zawierają pigment (melaninę), który pochłania światło i zamienia je w energię cieplną. Ciepło jest transmitowane przez włos ku torebce włosowej, która jest następnie niszczona i pozbawiana możliwości produkowania włosów. Aby zagwarantować optymalną transmisję promieni świetlnych do włosów na skórę nakładana jest cienka warstwa żelu (podobnego do tego, jakiego używa się podczas badań ultrasonografem). Dzięki temu aplikator trzymany w ręce lekarza ślizga się po całym obszarze, na którym wykonywany jest zabieg, zmieniając swoje położenie dokładnie o jedną długość po każdym z błysków światła.

Którzy pacjenci mogą być poddani zabiegowi?

ODPOWIEDŹ:
Najbardziej efektywne są zabiegi włosów ciemnych, ze względu na duży stopień koncentracji melaniny, która umożliwia optymalną absorpcję i konwersję światła w energię cieplną. Jasne włosy zawierają mniej melaniny, a w konsekwencji produkowana jest mniejsza ilość ciepła, co wpływa na obniżenie gwarancji permanentnego zniszczenia mieszków włosowych. Siwe (białe) włosy charakteryzują się bardzo niskim lub zerowym poziomem zawartej w nich melaniny, więc nie mogą być poddawane skutecznym zabiegom.

Wierzchnia warstwa skóry – naskórek – także zawiera melaninę, której poziom wzrasta podczas ekspozycji skóry na działanie promieni UV. Dlatego w przypadku ciemnej lub opalonej skóry, należy wykonywać zabiegi z obniżonym poziomem energii, aby unikać generowania energii cieplnej, która może powodować ból lub/i poparzenia. Idealnym pacjentem będzie osoba o jasnej skórze i ciemnym owłosieniu. Jednakże, wbudowany komputer Ellipse posiada zaprogramowane ustawienia pozwalające na przeprowadzanie zabiegów u osób o różnych rodzajach włosów i typach pigmentacji.

Czy możliwe jest permanentne usunięcie owłosienia?

ODPOWIEDŹ:
Nie można tego stwierdzić na 100%. Terminy zarządzanie włosami i redukcja owłosienia są coraz częściej stosowane. Po wykonaniu pierwszego zabiegu większość osób uzyskuje wyraźny spadek gęstości owłosienia. Odrastające włosy zazwyczaj są cieńsze i mają jaśniejszy kolor. Ważne jest aby pamiętać, że pierwszy zabieg służy do synchronizacji cykli wzrostowych nierosnących włosów. To powoduje proces, który może wyglądać na odrastanie włosów ale w rzeczywistości dzięki temu wszystkie włosy zaczynają rosnąć dokładnie w tym samym momencie.

Ile zabiegów jest potrzebne aby na stałe usunąć zbędne owłosienie?

ODPOWIEDŹ:
Nikt nie może zagwarantować, permanentnego usunięcia zbędnego owłosienia. Możliwe jest usunięcie samych włosów ale nie da się wyeliminować przyczyny, która powoduje wzrost włosów. Dlatego lepiej jest myśleć o tym procesie jako o redukcji owłosienia (zarządzanie włosami) niż jako o usuwaniu owłosienia. Zabiegi z użyciem Ellipse są skuteczne jedynie w odniesieniu do włosów w fazie ich wzrostu. Długość i rozkład w czasie cykli wzrostu włosów jest spowodowana wieloma czynnikami takimi jak część ciała, gęstość i grubość włosów, pochodzenie etniczne, poziom hormonów i wiek.
Wyniki badań klinicznych mówią, że konieczne są co najmniej 3-6 zabiegów, przeprowadzanych zazwyczaj co około 1-3 miesięcy.

Jakie należy zachować środki ostrożności?

ODPOWIEDŹ:
Aby zabieg z użyciem systemu Ellipse był maksymalnie skuteczny bardzo ważne jest aby jak największa liczba mieszków włosowych zawierała włosy, które zostaną zniszczone za pomocą światła. Dlatego w okresie miesiąca poprzedzającego pierwszy zabieg nie należy usuwać włosów pensetą, woskiem czy za pomocą kremów depilujących.
Powinno się także unikać opalania (na słońcu, w solarium czy za pomocą samoopalacza) na miesiąc przed zabiegiem a także w trakcie kuracji. To ograniczy poziom absorpcji światła przez skórę i zredukuje ryzyko bólu poparzeń skóry. Po zabiegu skóra jest bardziej wrażliwa na działanie promieni UV i dla lepszych rezultatów, powinno się unikać przez kilka tygodni wystawiania na działanie słońca tego obszaru skóry, który był poddawany zabiegowi. Przez cały miesiąc po wykonaniu zabiegu należy stosować filtr przeciwsłoneczny (SPF 30).

Czy należy przed zabiegiem ogolić skórę pacjenta?

ODPOWIEDŹ:
Lepiej gdy pacjent przychodzi na zabieg a obszar, który ma być poddany zabiegowi jest nieogolony. Włosy muszą być dobrze widoczne – to znaczy powinny być długie na co najmniej 1mm. To umożliwi lekarzowi oznaczenie obszaru ,wymagającego leczenia, za pomocą czerwonego flamastra. Następnie przed rozpoczęciem wykonywania zabiegu, zaznaczony obszar powinien zostać ogolony, co gwarantuje optymalne rezultaty. Usuń resztki włosów ze skóry aby nie przylgnęły podczas zabiegu do aplikatora.

Czemu muszę używać czerwonego flamastra?

ODPOWIEDŹ:
Barwnik stosowany w czerwonym tuszu nie będzie absorbował promieni świetlnych. W przypadku flamastrów innych kolorów, zachodzi ryzyko pochłaniania światła przez tusz, co może prowadzić do poparzeń skóry.

W jaki sposób powinienem trzymać aplikator podczas zabiegu?

ODPOWIEDŹ:
W przypadku zabiegu usuwania zbędnego owłosienia, aplikator powinien być mocno dociskany do powierzchni skóry. To usunie krew z naczyń krwionośnych i zoptymalizuje transmisję światła do melaniny znajdującej się skórze.

Jaki jest medyczny punkt krytyczny podczas wykonywania zabiegu usuwania zbędnego owłosienia?

ODPOWIEDŹ:
Generalnie u pacjentów z jasną skórą (I-III w skali Fitzpatricka) obserwuje się występowanie rumienia okołomieszkowego i obrzęku. U pacjentów z ciemniejszą karnacją należy zaczekać przynajmniej 15 minut, aby zaobserwować w jaki sposób skóra reaguje na zabieg. Okolice mieszków włosowych staną się raczej ciemniejsze niż bardziej czerwone. Jeżeli nie wystąpi żadna reakcja skórna należy tak długo zwiększać natężenie energii, aż widoczna będzie reakcja skóry lub ból stanie się dokuczliwy dla pacjenta.

Pamiętaj, że próg odczuwalnego bólu jest kwestią indywidualną każdego pacjenta. Niemniej jednak wielu pacjentów osiąga bardzo dobre wyniki zabiegów, bez występowania tych objawów pozabiegowych.

Jak długo trwa zabieg usuwania zbędnego owłosienia z użyciem Ellipse?

ODPOWIEDŹ:
Szklany pryzmat w aplikatorze Ellipse, który kieruje światło do skóry, jest wielkości 1 cm na 5 cm. Dzięki temu podczas jednego błysku światła możliwe jest objęcie zabiegiem dużą ilość włosów. Zabieg na twarz zajmuje około 10 minut, natomiast plecy czy obie nogi około 60-120 minut.

Czy niezbędna jest opieka medyczna po wykonaniu zabiegu?

ODPOWIEDŹ:
Generalnie odpowiedź brzmi „nie”. Pacjenci o wrażliwej skórze poddawani zabiegowi górnych partii ciała mogą odczuć ulgę gdy przez kilka kolejnych dni po zabiegu będą stosowali krem kojący lub mleczko kosmetyczne.

Dlaczego po wykonaniu zabiegu wydaje się, że włosy odrastają?

ODPOWIEDŹ:
W przeciwieństwie do technologii laserowej, podczas zabiegów z wykorzystaniem systemu Ellipse, włosy nie zostają całkowicie usunięte. Mieszki włosowe są niszczone, ale resztki włosów zostają w mieszkach i są przymocowane do naskórka. W ciągu 1 do 3 tygodni będą wydalane ze skóry wraz z przebiegiem procesu regeneracji naskórka. W tym czasie, gdy naskórek „wypycha” je ze skóry, może się wydawać, że włosy odrastają. Można w prosty sposób to pokazać wypadanie włosów, poprzez wyrwanie ich za pomocą pensety. To bardzo ważna informacja dla Twoich pacjentów, którzy powinni być poinformowani, aby nie spodziewali się natychmiastowych rezultatów.

Czy występują efekty uboczne?

ODPOWIEDŹ:
Większość ludzi nie odczuła żadnych efektów ubocznych po wykonaniu zabiegu z użyciem systemu Ellipse. Normalną reakcją jest lekkie zaczerwienie skóry zaraz po zabiegu. Czasami mogą pojawić się małe pęcherzyki, podobne do tych, które są efektem nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Reakcje skórne zwykle zanikają w przeciągu kilku godzin lub dni po zabiegu. W rzadkich przypadkach, mogą się pojawić tymczasowe zmiany pigmentacyjne ale większość osób doświadcza o wiele mniej problemów niż po zabiegach depilacji z użyciem lasera.

Czy system Ellipse może być obsługiwany przez osoby w ciąży?

ODPOWIEDŹ:
Nikt nigdy nie dowiódł, że światło emitowane przez Ellipse jest szkodliwe dla osoby obsługującej system, która spodziewa się dziecka, jednak dla 100% bezpieczeństwa i uniknięcia jakichkolwiek zarzutów, zalecamy unikania pracy z Ellipse osobom w ciąży.

Czy kobieta w ciąży może być poddawana zabiegowi usuwania zbędnego owłosienia?

ODPOWIEDŹ:
Jeżeli klientka jest w ciąży, sugeruje się rozpoczęcie terapii najwcześniej w 2-3 miesiącu po narodzinach dziecka. W tym czasie wzrost włosów jest synchronizowany, co oznacza, że pacjentka będzie posiadać większą ilość widocznych włosów, co sprawia, że zabieg jest o wiele bardziej skuteczny.


SKÓRA ZNISZCZONA DZIAŁANIEM PROMIENI SŁONECZNYCH
(FOTOODMŁADZANIE SKÓRY)

Jakie dolegliwości mogą być leczone?

ODPOWIEDŹ: Zabiegi foto-odmładzania Ellipse służą do leczenia skóry zniszczonej działaniem promieni słonecznych, a w szczególności redukcji zaburzeń pigmentacji i zmian naczyniowych, a także poprawie tekstury skóry. Zabiegom poddawane są następujące dolegliwości:
  • Powierzchniowe zmiany naczyniowe (piegi, plamy soczewicowate, melanoderma)
  • Teleangiektazje na twarzy
  • Poikiloderma Civatte'a
Zabiegi na twarz są najbardziej popularne, ale zabiegom mogą być poddawane wszystkie części ciała.

Czy są jakikolwiek dolegliwości, których powinienem się obawiać w odniesieniu do zabiegu Ellipse?

ODPOWIEDŹ: Pigment znajdujący się w skórze (w skórze Azjatów możliwość występowania ukrytej melazmy) powinien być zawsze przebadany za pomocą Lampy Wooda (źródła światła ultrafioletowego) aby odróżnić problemy skóry od dolegliwości naskórka.

Czy występują jakieś efekty uboczne?

ODPOWIEDŹ: Można zauważyć lekkie zarumienienie, które ustąpi po kilku dniach bez żadnych dodatkowych zabiegów. Ochładzanie skóry za pomocą torebki z lodem może przynieść pacjentowi ulgę.
Obszary gdzie występował pigment staną się ciemniejsze po około 3 dniach od wykonania zabiegu. Skóra może sprawiać wrażenie „brudnej”, ale minie to po około 7-10 dniach. Ciemniejsza skóra może być pokryta makijażem.

Na czym polega zabieg Ellipse?

ODPOWIEDŹ: Lampa błyskowa, w którą wyposażony jest system Ellipse, emituje promienie słoneczne, które są dokładnie i uważnie filtrowane zanim dotrą do powierzchni skóry. Gwarantuje to, że dotrą do niej jedynie odpowiednie rodzaje światła (fachowo określane jako długości fal), a reszta nieużytecznych fal zostanie usunięta przez filtry. Promienie, które są dopuszczane do skóry, zostały tak dobrane, aby reagowały na nie dwie naturalne substancje występujące w organizmie. Przebarwienia zawierają substancję zwaną melaniną, zaczerwienia natomiast – hemoglobinę. Gdy do komórek, które zawierają dużą ilość melaniny lub hemoglobiny, dotrze impuls światła o odpowiedniej długości fali, komórki podgrzewają się i przeciągu kilku tysięcznych sekundy zostają zniszczone.

Czy należy wykonywać jakieś dodatkowe zabiegi przed rozpoczęciem terapii?

ODPOWIEDŹ: Pacjenci powinni unikać opalania (ekspozycja słoneczna, solarium a także kremy samoopalające) przez okres co najmniej czterech tygodni przed zabiegiem. Poinformuj swoich pacjentów na temat przewlekłych uszkodzeń spowodowanych działaniem słońca, a także w jaki sposób mogą się przed nimi chronić w przyszłości za pomocą odpowiedniego ubioru, czapek, stosując silne filtry przeciwsłoneczne (SPF 60+) a także filtrów chroniących przed pełnym zakresem promieni UVA i UVB.

Dla skóry typu IV i V w skali Fitzpatricka zaleca się leczenie wybielające. W większości krajów jedynie dermatolog może przepisać kremy wybielające skórę. Należy przerwać stosowanie kremu na tydzień przed zabiegiem.

Skąd wiem, że używam odpowiedniego poziomu energii?

ODPOWIEDŹ: Oznaką zakończonego sukcesem zabiegu jest ciemnienie plam starczych po upływie około 10 minut. Skóra normalna powinna nieznacznie zaczerwienić się po wykonaniu zabiegu Ellipse.

Czy należy wykonywać jakieś dodatkowe zabiegi po zakończeniu terapii?

ODPOWIEDŹ: Aby uniknąć zmian pigmentacyjnych po zabiegu, leczony obszar powinien być chroniony przed działaniem promieni słonecznych przez okres 1-2 tygodni, a przez następne kilka tygodni należy stosować filtr przeciwsłoneczny (SPF 60).

Dla osób o ciemniejszej skórze (IV-V w skali Fitzpatricka) zaleca się stosowanie kremów wybielających aż do kolejnego zabiegu.


OGÓLNE

W jakim celu stosuje się żel?

ODPOWIEDŹ: Przed wykonaniem zabiegu na obszarze gdzie będzie on przeprowadzany rozprowadzana jest cienka warstwa żelu Ellipse. To gwarantuje skuteczną transmisję światła za aplikatora do skóry. Aby usunąć pęcherzyki powietrza w żelu, należy przed rozpoczęciem zabiegu, zanurzyć aplikator w żelu, a następnie przesunąć go kilka razy w tył i w przód.

Czy wymagane jest ochłodzenie żelu?

ODPOWIEDŹ: Poleca się przechowywanie żelu w temperaturze pokojowej, ponieważ żel o zbyt niskiej temperaturze może powodować skurczenie się naczynek krwionośnych, co może obniżyć skuteczność wykonywanego zbiegu.

Czy możliwe jest usuwanie tatuażu za pomocą zabiegów Ellipse?

ODPOWIEDŹ: Nie, to niemożliwe ponieważ lampa Ellipse nie jest w stanie wyprodukować tak krótkiego błysku, jaki potrzebny jest do usunięcia tatuażu.

Czemu niektórzy pacjenci zaczynają po zabiegu cierpieć na hiperpigmentację?

ODPOWIEDŹ: Hiperpigmentacja nie jest powszechnym efektem ubocznym, ale czasem notuje się jej występowanie. Może być prążkowana, jeżeli doszło do nagromadzenia żelu, lub być w kształcie aplikatora lub tej jego części, która miała styczność ze skórą ( w obu przypadkach kształty przypominają prostokąt).

Jeżeli została użyta zbyt wysoka dawka energii – zwłaszcza w obszarze czoła i żuchwy, hiperpigmentacja może się utrzymywać przez okres do jednego miesiąca. W rzadszych przypadkach hiperpigmentacja może wystąpić w skutek użycia podczas zabiegu zabrudzonego aplikatora, na którego szklanym pryzmacie pozostały resztki włosów, żelu lub kurzu. Hiperpigmentacja może wystąpić także gdy po wykonaniu zabiegu przez 30 kolejnych dni nie zastosuje się odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej (SPF 60).

GÓRA